News

T10 Cricket League 2017: Check Complete Schedule

T10 Cricket League 2017: Check Complete Schedule

T10 Cricket League 2017 Full Squad : 

T10 Cricket League, 10-overs tournament,in Sharjah.

Punjabi Legends: Shoaib Malik, Hasan Ali, Umar Akmal, Misbah-ul-Haq, Fahim Ashraf, Usama Mir, Abdul Razzaq, Chris Jordan, Adil Rashid, Carlos Brathwaite, Rangana Herath, Luke Ronchi, Dawlat Zadran, Shareef Asadullah, Ghulam Shabber

Bengal Tigers: Sarfaraz Ahmed, Mohammad Nawaz, Rumman Raees, Anwar Ali, Hasan Khan, Mustafizur Rahman, Sunil Narine, Darren Sammy, Darren Bravo, Johnson Charles, Andre Fletcher, Tom Kohler-Cadmore, Cameron Delport, Mohammad Naveed, Rameez Shahzad, Nabeel Baig

Maratha Arabians: Virender Sehwag, Mohammad Amir, Mohammad Sami, Imad Wasim, Kamran Akmal, Alex Hales, Ross Whiteley, Lendl Simmons, Rilee Rossouw, Hardus Viljoen, Krishmar Santokie, Dwayne Bravo, Reolof Van Der Merwe, Shaiman Anwar, Zahoor Khan

Kerala Kings: Eoin Morgan, Liam Plunkett, Sohail Tanvir, Wahab Riaz, Ryan Ten Doeschate, Babar Hayat, Kieron Pollard, Samuel Badree, Ryad Emrit, Chadwick Walton, Nicholas Pooran, Shakib Al Hasan, Paul Stirling, Rohan Mustafa, Imran Haider

Pakhtoons: Shahid Afridi, Fakhar Zaman, Ahmad Shahzad, Junaid Khan, Sohail Khan, Umar Gul, Mohammad Irfan, Shaheen Afridi, Dwayne Smith, Liam Dawson, Tamim Iqbal, Najibullah Zadran, Mohammad Nabi, Amjad Javed, Saqlain Haider

Colombo Lions: Dinesh Chandimal, Shehan Jayasuriya, Dilshan Munaweera, Ramith Rambukwella, Bhanuka Rajapaksa, Wanidu Hasaranga, Angelo Perera, Thikshila De Silva, Vishwa Fernando, Sachithra Senanayake, Shehan Madushanka, Lahiru Madushanka, Kasun Madushanka, Angelo Perera, Kithuruwan Vithanage, Alankara Asanka

Following is the schedule for the tournament:

December 14

-Opening ceremony (6 pm)

-Bengal Tigers vs Kerala Kings

-Maratha Arabians vs Pakhtoons

December 15

-Bengal Tigers vs Punjabi Legends (4 pm)

-Maratha Arabians vs Colombo Lions (6 pm)

-Punjab Legends vs Kerala Kings (8 pm)

-Pakhtoons vs Colombo Lions (10 pm)

December 16

-1st in Group A vs 3rd in Group B (4 pm)

-3rd in Group A vs 1st in Group B (6 pm)

-2nd v Group A vs 2nd in Group B (8 pm)

-5/6th place playoff (10 pm)

December 17

-1st semi-final – Team 1 vs Team 4 (5:30 pm)

-Second semi-final- Team 2 vs Team 3

-Final

Click to comment

Most Popular

To Top